+48 605 404 505

Plisy

Plisa (także: zasłona, żaluzja lub roleta plisowana) jest rodzajem osłony okiennej składającej się z rynny górnej i dolnej, mechanizmu hamującego sznurek i trwale plisowanej tkaniny lub papieru. Występuje w wersji pojedynczej lub podwójnej, które różnią się w kwestii termoizolacji i optyki. Pojedyncza plisa przepuszcza o wiele więcej światła niż podwójna – która to z kolei stanowi lepszą izolację termiczną dla pomieszczenia. Tkaniny syntetyczne, z których wytwarzane są plisy cechują się odmiennymi właściwościami. Mogą to być materiały półtransparentne, przepuszczające światło, kryjące lub pełniące funkcję dekoracyjną. Z uwagi na budowę wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje plis: wolnowiszące, z linką naprężającą lub prowadnicami bocznymi. Aby podnieść lub opuścić plisę wykorzystuje się kij dystansowy, sznurek lub niewielkich rozmiarów silnik. Plisy można zaliczyć do najbardziej uniwersalnych osłon okiennych, ponieważ sprawdzają się we wszystkich typach okien – także dachowych, w przestrzeni ogrodów zimowych oraz konstrukcjach szklanych.

Wykorzystane do ich produkcji plisowane tkaniny pojedyncze i podwójne zapewniają bardzo dobrą izolację termiczną i optyczną. Istotnym walorem tego typu żaluzji jest fakt, że można dopasować je do dowolnego typu okien – niezależnie od ich kształtu czy rozmiaru. Odznaczają się one bowiem szeroką gamą form: od standardowych po najbardziej nieregularne, np. owalne lub w kształcie wielokątów. Plisowane zasłony wykonywane są ze specjalnej tkaniny, w której występują szerokości plisy 20 mm i 50 mm. Taki wymiar umożliwia montaż przesłony w niszy przyszybowej skrzydła okiennego. Żaluzje plisowane stanowią estetyczną ozdobę okna i pięknie korespondują z jego innymi dekoracjami.

Żaluzje plisowane są idealną osłoną dla przeszklonych połaci dachowych, ogrodów zimowych oraz dużych powierzchni okiennych o nietypowych kształtach, od okrągłych po trójkąty czy trapezy. Dzięki zastosowaniu podwójnej tkaniny w plisach uzyskuje się bardzo dobre parametry termoizolacyjne. W celu stworzenia jeszcze skuteczniejszej ochrony cieplnej zaleca się zastosowanie dodatkowej osłony zewnętrznej, np. rolety profilowanej.