Ogólna charakterystyka rolet zewnętrznych

Dzięki wysokiej funkcjonalności rolety zewnętrzne są obecnie nieodłącznym elementem nowoczesnych technologii budowlanych. Skutecznie chronią one przed słońcem, wiatrem, deszczem, śniegiem i innymi zjawiskami pogodowymi. Zapewniają też doskonałą izolację termiczną budynkom. Zapobiegają zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczeń latem, a zimą przyczyniają się do znacznej oszczędności energii cieplnej. Zewnętrze rolety okienne zapewniają także optymalną izolację akustyczną, skutecznie redukując hałas w pomieszczeniach. Podnoszą poziom prywatności oraz bezpieczeństwa domowników. Wszelkie typy rolet zewnętrznych utrudniają także dostanie się na teren obiektu włamywaczom. Jednak, aby spełniać normy rolet antywłamaniowych, ich konstrukcja musi posiadać solidnie wzmocnienia i być odpowiednio zamontowana w ścianach budynku.

Do podstawowych części rolet zewnętrznych należą:

  • obudowa rolety (skrzynka i prowadnice),
  • pancerz rolety,
  • napęd manualny lub elektryczny.

We wszystkich systemach osłon można zastosować pancerz z PVC lub aluminium. Skrzynka rolety może zostać dodatkowo wyposażona w rolowaną moskitierę.

Zalety rolet okiennych zewnętrznych w okresie letnim

Okna przepuszczają nawet do 80% promieni słonecznych, co doprowadza latem do zbytniego nasłoneczniania wnętrz. Wykorzystanie rolet zewnętrznych może ten efekt skutecznie zredukować. W odróżnieniu od rolet typu wewnętrznego, rolety okienne zewnętrzne odbijają promienie słońca już przed powierzchnią szyby, dzięki czemu zapobiegają przegrzewaniu się pomieszczeń. Jest to doskonałe rozwiązanie na okres letni, ponieważ zapewnia optymalne warunki termiczne oraz zaciemnienie wnętrza.

Zalety zewnętrznych rolet w okresie zimowym

Poprzez okna wydostaje się od 15 do 25% ciepła z budynku. Zastosowanie rolet zewnętrznych może skutecznie temu zapobiegać. Dzięki ich specjalnej konstrukcji, między oknem, a pancerzem rolety tworzy się tzw. poduszka powietrza, które pełni rolę dodatkowej izolacji termicznej. Zapewnia to mniejsze zużycie energii cieplnej w budynku, skutecznie redukując koszty rachunków za ogrzewanie - nawet do 30%.

Rolety zewnętrzne są najskuteczniejszą ochroną okien. Prawidłowo użytkowane skutecznie konkurują z urządzeniami klimatyzacyjnymi. Nowością są rolety z silnikami napędzanymi energią słoneczną (fotoogniwa znajdują się na skrzynce na rolety, a bateria wewnątrz budynku). Coraz popularniejsze staje się też wykorzystywanie do obsługi rolet sterowań automatycznych (rozdział: Napędy i sterowania).

MONTER © 2013

BIURO OBS�UGI KLIENTA
 
Mi�sk Maz. ul. Kazikowskiego 6A
pon. - pi�t.: 9.00-17.00
    605 404 505
  25 758 11 98
@  biuro.monter@op.pl