Zasłona rzymska

Zasłony rzymskie (rownież żaluzje rzymskie, zasłony drapowane, draperie lub story) to zasłony wykonane z tkaniny, ktora przy podnoszeniu układa się w poziome fałdy. Podciąganie i opuszczanie tych zasłon odbywa się za pomocą sznurka lub linki przechodzących przez kołka rownomiernie wszyte w tkaninę. W zależności od formy dekoracji i rodzaju tkaniny, fałdy mogą być usztywnione kilkoma profilami obciążającymi lub posiadać tylko jeden taki profil wszyty u dołu draperii. Profil ten może być zakończony prosto, ozdobiony pasem tkaniny lub szelkami, w ktore wkłada się obciążnik dekoracyjny wykonany z drewna lub barwionego na kolor metalu.

Zasłony rzymskie jeszcze do niedawna były domeną krawcowych. Na europejskim rynku pojawiły się w epoce baroku. W XIX wieku uzyskały dzisiejszą formę symetrycznych żaluzji rzymskich składających się z tkaniny, w ktorą wszyto poziome usztywnienia. Dzisiaj oferowane są przez wiele firm żaluzjowych i pracowni zasłon. Tam zamowić możemy nawet najbardziej wyszukane wzory draperii. Ale na rynku oferowane są też
gotowe zasłony rzymskie – to domena supermarketow. Żaluzje rzymskie osiągają dosyć znaczne rozmiary. Sterujemy nimi ręcznie lub elektrycznie, za pomocą pilota (to nowość!).

Obecnie rynek oferuje ogromną rożnorodność tkanin. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki tkanin nadają się na zasłony rzymskie. Tkaniny te musi bowiem cechować odporność na kurczenie, odkształcanie i zabrudzenie, o ktore nietrudno np. w kuchni lub przedpokoju.

Zasłony rzymskie można stosować jako pojedynczą zasłonę lub w kompozycji z firanami, żaluzjami, plisami czy lambrekinami. Takie połączenia mogą tworzyć wyrafinowane formy wystroju okna i wnętrza. Dlatego szczegolnie cenione są przez koneserow wysublimowanych wnętrz.

Zasłony rzymskie

MONTER © 2013

BIURO OBSŁUGI KLIENTA
 
Mińsk Maz. ul. Kazikowskiego 6A
pon. - piąt.: 9.00-17.00
    605 404 505
  25 758 11 98
@  biuro.monter@op.pl